NenoVision: Díky 3D tisku si lze náš mikroskop bezpečně osahat
NenoVision je startup pocházející ze Středoevropského technologického institutu CEITEC a je jednou z inkubovaných firem v Jihomoravském Inovačním Centru JIC INMEC. Pyšní se tím, že jejich mikroskop LiteScope jako jediný na světě dokáže detailně kombinovat data z elektronového mikroskopu a mikroskopu atomárních sil a skládat je do 3D modelů. Otevírá tak doslova nový rozměr výzkumu.
Uplatnění 3D tisku nalezla firma při řešení problému, jak umožnit „osahání” mikroskopu partnerům, zákazníkům i odborné veřejnosti: „LiteScope běžně pracuje v kontrolovaném prostředí, navíc ve vakuu a jedná se o citlivý a velmi drahý přístroj, proto jej bohužel nemůžeme běžně vozit my nebo naši distributoři na všechny potřebné akce a výstavy nebo poskytovat partnerům pro testy vsazení do jejich strojů,” vysvětluje Jan Neumann, majitel a CEO NenoVision.
Samotné obrábění jednotlivých součástí mikroskopu je natolik nákladné, že smysl nedává ani vytvoření kopie přístroje bez „živých” součástí. Elegantním řešením se nakonec ukázal právě 3D tisk: „Protože kompletní 3D model pro výrobu byl již hotový, stačilo jej připravit a vytisknout na tiskárně TRILAB DeltiQ a maketa přístroje byla na světě. Takhle jej lze snadno rozmnožovat a ukazovat zákazníkům i veřejnosti a to za zlomek běžných nákladů”, doplňuje Jan Neumann.