“Cyberrzeźbiarz" Adam Krhánek: dzięki drukowi 3D mogę swobodniej wyrażać siebie
Adam Krhánek jest twórcą największej w Europie rzeźby wydrukowanej w 3D. W rzeczywistości większość jego obecnej pracy jest związana z drukiem 3D. Tymczasem jego dzieła czerpią również z dziesięcioleci praktyki rzeźbiarskiej.
Jego typowe podejście do tworzenia rzeźby przy użyciu druku 3D obejmuje szkicowanie i tworzenie planu artystycznego, a następnie modelowanie w oprogramowaniu do modelowania 3D o nazwie Blender. Model jest następnie drukowany w częściach na drukarce 3D w jego studiu i łączony, a w kolejnym etapie poddawany obróbce wykończeniowej. W ten sposób powstają rzeźby o rozmiarach od kilku centymetrów do kilku metrów.
Innym podejściem w procesie twórczym jest wykorzystanie skanera 3D. Adam podczas tworzenia swoich posągów może pracować na przykład z twarzą i rysami prawdziwej osoby - ale potem jest w stanie je uzupełnić i dostosować. Oprócz wykorzystania wydruków 3D jako części rzeźby, Adam używa również drukarki TRILAB DeltiX do produkcji form do odlewów - głównie z gipsu.
Obecnie produkcja statuetek przy użyciu drukarek 3D jest zbliżona kosztowo do tradycyjnego rzeźbienia: "Wraz ze wzrostem dostępności tworzyw sztucznych do druku 3D, ten rodzaj druku staje się bardziej dostępny, a więc może nawet konkurować z tradycyjnym podejściem" - zauważa Adam.
Dla Adama największą zaletą druku 3D jest swoboda twórcza: "Nie musisz myśleć z wyprzedzeniem o tym, co jest możliwe lub jakie masz ograniczenia. W druku 3D nie jesteś w ogóle ograniczony formą. Możesz skoncentrować się wyłącznie na wyniku wiedząc, że masz narzędzie do jego osiągnięcia".
Chwali również stabilność i niezawodność pięciu drukarek TRILAB DeltiX, z których obecnie korzysta - dla niego są to niezawodne woły robocze, pozwalające mu skupić się na tworzonej rzeźbie. Wg niego zaletą jest również możliwość wydrukowania najpierw kopii rzeźby w mniejszej skali, aby mieć szansę zweryfikowania jej wyglądu przy użyciu fizycznego modelu. Naturalnie pomaga to zaoszczędzić czas i pieniądze.