LASVIT: Jak druk 3D pomaga tworzyć wspaniałe oświetlenie
LASVIT to czeska firma szklarska i projektowa o międzynarodowej renomie, specjalizująca się w projektowaniu, opracowywaniu i produkcji na zamówienie głównie luksusowych instalacji oświetleniowych. Prace LASVIT można znaleźć w takich miejscach, jak lobby renomowanych sieci hotelowych, prywatne i publiczne pałace, sale koncertowe, a także stacje metra na całym świecie.
Mimo że podstawowymi materiałami dla tych instalacji są szkło i plastik, druk 3D odgrywa również znaczącą rolę w procesie technologicznym przy ich produkcji. Witamy w miejscu, gdzie drukarki 3D DeltiQ pracują często nawet przez pełne 24 godziny na dobę!
Karel Pěnička pracuje w firmie LASVIT jako inżynier ds. badań i rozwoju. Spotkaliśmy się z nim w siedzibie firmy w Novym Borze nad kilkoma próbkami, które ilustrują, jak druk 3D jest podstawową pomocą w procesie przygotowywania projektów instalacji oświetleniowych.
Drukarki 3D doskonale sprawdzają się w prototypowaniu części technicznych opraw oświetleniowych. Na przykład, po zaprojektowaniu nowego uchwytu modułu oświetleniowego na komputerze, najpierw drukują go na drukarce TRILAB DeltiQ, a następnie natychmiast poddają testom w połączeniu z danym modułem. Gdy potrzebne są poprawki - co zdarza się stale podczas opracowywania nowych produktów - można szybko przygotować nową wersję oprawy. Jak mówi sam Karel Pěnička: "Nie ma potrzeby czekania, co zwykle trwa całe dwanaście dni, aż prototyp zostanie wytoczony; to znacznie przyspiesza rozwój i zmniejsza jego koszty". Dzieje się tak, ponieważ nie ma miejsca na błędy w prowadzonej w dalszej kolejności rzeczywistej produkcji - w przypadku dużych instalacji nierzadko produkuje się nawet tysiące modułów oświetleniowych.
Innym zastosowaniem drukarki 3D jest produkcja części wykorzystywanych bezpośrednio w produkcji opraw oświetleniowych. Jeśli na przykład jedna z części zmieni swój rozmiar podczas produkcji z przyczyn technicznych lub logistycznych, drukarka TRILAB DeltiQ może zostać wykorzystana do przygotowania wsporników dystansowych lub pierścieni, które zapobiegną konieczności ponownej produkcji komponentów.
Drukarka 3D DeltiQ znajduje również zastosowanie w oprzyrządowaniu. Wykorzystano ją już do wyprodukowania kilku przyrządów, które ułatwiły łączenie części stalowych i szklanych za pomocą utwardzania światłem UV. Przyrządy tego rodzaju są w całości drukowane w 3D. Materiał do drukowania (filament) jest wystarczająco mocny, aby zamocować poszczególne części w odpowiednim miejscu i zapewnić, że ich wymiary spełniają wymaganą tolerancję produkcyjną. Jak mówi Karel Pěnička: "Jednego dnia zaprojektowałem, następnego wydrukowałem, a trzeciego używaliśmy już przyrządu do klejenia. Przy łącznej liczbie czterech i pół tysiąca połączeń, które mamy, ten rodzaj oprzyrządowania oszczędza nam dużo czasu".
Poza tymi przykładami, wydruki z drukarek 3D są również wykorzystywane do produkcji form odlewniczych, małych nakładów designerskich elementów mocujących oraz modeli części, które nie są jeszcze fizycznie obecne w projekcie.
Pěnička twierdzi, że główną zaletą drukarek TRILAB DeltiQ - oprócz ich bezkompromisowej jakości druku i dużych wymiarów wydruków - jest profesjonalna, a przede wszystkim szybka pomoc techniczna: "Kiedy potrzebuję porady, dzięki TRILAB mogę mieć pewność, że dotrę do kogoś, kto rozumie zarówno drukarkę, jak i druk. W przypadku innych producentów nie jest to niestety typowe".